Results of The 2019 NPC National Championship

The biggest NPC Championship was held last weekend in the USA. It united bodybuilding amateurs from the entire world in order to get their pro cards.

Perhaps, watching amateurs competing for the main prize is not as exciting as watching Olympia legends on the stage. Nevertheless, such competitions give us a great chance to witness the rise of future bodybuilding legends and to see the beginning of some truly fascinating stories.

NPC contests have become the starting point for hundreds of talented sportsmen. Taking part in such events is the only way to start a career as a professional. That’s why NPC champions are always very crowded and interesting to watch.

Check the official results below:

Men’s Bodybuilding Results

Overall

1. Matthew Schmidt

Super Heavyweight

1. Jonas Giatras
2. Ben Rafala
3. Nathan Spear
4. Brent Swansen
5. Jason Le May

Heavyweight

1. Matthew Schmidt
2. Casey Castro
3. Ross Flanigan
4. Dominic Triveline
5. Tay Raines

Light Heavyweight

1. Fernando Bueno
2. Steven Wain
3. Chris Schaub
4. Blake Mouyassar
5. Nicholas Pinheiro

Middleweight

1. Robert Wichman
2. Johnny McNeal
3. Tim O’Malley
4. Robert Clausen
5. Farris Brown

Welterweight

1. Orlando Perdomo
2. Isaiah Hawthorne
3. Raymond Thom Jr.
4. Dickens Fenelon
5. Miguel Sanchez

Lightweight

1. Jose Suarez
2. Christopher Clark
3. Omar Colon
4. Kevin Santana
5. Raymond Williamson

Bantamweight

1. Jason Imamura
2. Curtis Cruz
3. Jordan Wise
4. Robert Yawger

Figure Results

Overall

1. Rachel Shoemake

Class A

1. Rachel Shoemake
2. Vanna Dela Cruz
3. Marie Poore
4. Elaine Pulido
5. Anna Garcia

Class B

1. Charlotte Quillen
2. Melody Zita
3. Natalia Vasco Degler
4. Beneta Goode
5. Cheri Baylor

Class C

1. Andrea Hawkins
2. Felecia Harris
3. Makenzie Williams
4. Melanie Galletti
5. Joni Waldner

Class D

1. Cherish Richardson
2. Jessica Kendrick
3. Brett Caitlin Scott
4. Elisia Corey
5. Victoria Cooper

Class E

1. Natalia Marrero
2. Krysta Howse
3. Jessica Baltazar
4. Danielle Grant
5. Nicole Garcea

Class F

1. Casey Becht
2. Jessica Bartges
3. Tricia Mowatt
4. Christina Nalley
5. Mandy Harbin

Bikini Results

Overall

1. Ariana Brothers

Class A

1. Krystal Monteiro
2. Courtney Smith
3. Marisela Taylor
4. Valerie Spinelli
5. Norma Jeane Watkins

Class B

1. Sarah Haunte
2. Paige Reetz
3. Clauda Garcia
4. Sarah Qambar
5. Corina Solis

Class C

1. Dana Cannon
2. Erin Dennis
3. Violeta Garcia
4. Celeste Martinez
5. Gabriela Garcia

Class D

1. Lusana Diaz
2. Kalene Beeman
3. Ana Lozano
4. Ciara Pierce
5. Maria Nemethy

Class E

1. Meechka Marcelin
2. Stephanie Mickens
3. Brandi Lewis
4. Karolina Velasquez
5. Cynthia Chavez

Class F

1. Jazmine Osborne
2. Anya Nicholson
3. Kaylene McDonald
4. Jennifer Aresco
5. Natashia Cowie

Class G

1. Ariana Brothers
2. Nicole Hermanson
3. Samantha Rogers
4. Sarah Forsythe
5. Jessica McKenzie

Class H

1. Kristen Wright
2. Annmarie Lawrence
3. Emily Plajer
4. Ellen Earl
5. Lukina Burks

Classic Physique Results

Overall

1. Jordan Tripp Arthur

Class A

1. Zeek Andrews
2. Ryan Frater
3. Brandon Terry
4. Dyon Santiago
5. Marcus Guadin

Class B

1. Jordan Tripp Arthur
2. Chibueze Anyasor
3. Kevin Williams
4. Demario Silas
5. Chase Bergner

Class C

1. Brandon Cooper
2. August Lisec
3. Reece Lewis
4. Mark Zamora
5. Josh Wise

Class D

1. Zack Romano
2. Shannon Mann
3. Kiran Shrestha
4. Nicholas Natt
5. Mike Skrypchyk

Women’s Bodybuilding Results

Overall

1. Erica Hartman

Heavyweight

1. Kelly Lefevre
2. Jenn Schmidt
3. Robin Hartman

Light Heavyweight

1. Takeela Reddrick
2. Gina Cavaliero
3. Leann George

Middleweight

1. Erica Hartman

Women’s Physique Results

Overall

1. Lorraine Gonzalez

Class A

1. Daphne Villanueva
2. Jessica Martin
3. Rachel Daniels
4. Kayla Jaramillo
5. Lauren Slape

Class B

1. Lorraine Gonzalez
2. Rachael Heffner
3. Katie Smith
4. Carleen Waller
5. Hayley Townsend

Class C

1. Mikaela Lindsay
2. Christina Specos
3. Katharine Younger
4. Princess Hodges
5. Dana McDaniel

Class D

1. Gioconda Diaz
2. Janee Jones
3. Caroline Byrd

Men’s Physique Results

Overall

1. Patrick Martin

Class A

1. Christian Canizalez
2. Stephen Damasco
3. Kenneth Russell
4. Ricardo Torres
5. Brandon Warren

Class B

1. Andrew Woodard
2. JP Regulacion
3. Steven Pascal
4. Joshua Guidry
5. Juan Carlos Madrigal

Class C

1. Ikenna Amaliri
2. Ryan Hoffman
3. Shane Haywood
4. Andrew Brown
5. Justin Platt

Class D

1. Reuben Glass
2. Noah Bethard
3. Dominique Warren
4. Antwoine Powers
5. Carlton Westbrook

Class E

1. Chidube Anene
2. Devin Moore
3. Damen Evans
4. Reginald Cleaver
5. Matthew Greggo

Class F

1. Adrian Horton
2. Da’Marchitzy White
3. Kenneth Giles
4. Darnell Dean
5. Markeith Taylor

Class G

1. Winston Sullivan
2. Alex Hessam
3. Jahmalle Martin
4. Joshua Dennison
5. Deon Rogers

Class H

1.Patrick Martin
2. Marke Powell
3. Greg Cuthbertson
4. Brandon Elam
5. Taylor Deese

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here